O POGO Polska⚓︎
Wstęp⚓︎
POGO Polska to obszerne narzędzie dla graczy gry mobilnej Pokemon GO. W ramach usług POGO Polska można między innymi:
- Poznać dokładną lokalizację konkretnych Pokemonów i ich IV wraz z CP, atakami, rozmiarem, rankingiem PVP i czasem do zniknięcia
- Sprawdzić, gdzie znajdują się skupiska tych samych Pokemonów, czyli Nesty
- Dowiedzieć się, który Pokestop kryje konkretną nagrodę (np. Spinda) albo wybraną Inwazję, czy nawet Lidera lub Giovanniego
- Ustalić gdzie obecnie kluje się Raid, jaki Boss się wykluł i jakie są jego ataki
- Ustawić powiadomienia na wszystko powyższe (i nie tylko!) i po prostu czekać na informację zamiast szukać w ciemno po okolicy
Powyższe funkcje to zaledwie część tego, co oferuje POGO Polska. Wszystkie benefity zostały wyszczególnione na stronie Funkcje POGO Polska i typy dostępów.
Jak to działa?⚓︎
Tworzenie i prowadzenie mapy do Pokemon GO to bardzo wymagające i czasochłonne zadanie. Jest tak, ponieważ mapa bazuje na fizycznych urządzeniach, które całą dobę skanują wskazane lokalizacje pod kątem wszystkiego, co istotne w grze.
Te urządzenia to głównie zwykłe telefony bazujące na Androidzie lub iOS albo TVBoxy, czyli akcesorium z systemem Android, których pierwotnym zadaniem było rozszerzenie funkcjonalności zwykłych telewizorów.
Wszystkie te urządzenia wraz z niezbędnym oprogramowaniem i masą dodatkowej elektroniki stanowią całość, która w dużym uproszczeniu działa zgodnie z poniższym schematem.
graph LR
A("Telefon (Android/iOS)</br>+ Pokemon GO") & B("TVBox (Android)</br>+ Pokemon GO") --> C[/"Zbieranie danych</br>z Pokemon GO"/];
C --> D[("Serwer</br>(baza danych)")];
D --> E(Mapa) & F("Powiadomienia</br>Discordowe") & G(Statystyki);
Telefony wraz z TVBoxami zbierają dane z Pokemon GO, następnie przesyłają je na serwer, gdzie następuja agregacja w bazie danych, aby stamtąd rozesłać dane do miejsc docelowych, czyli głównie do mapy i do powiadomień.
Tak jak i Wasze telefony, na których gracie w Pokemon GO, urządzenia skanujące wymagają dużo uwagi, aby ich awaryjność (która występuje nie rzadko z winy błędów w grze) nie wpływała na doświadczenia płynące z użytkowania mapy POGO Polska. Sprzęt potrafi się zawieszać i psuć na różne sposoby - to wszystko trzeba monitorować, aby jakość skanów stale była utrzymywana na najwyższym osiągalnym poziomie.
Co więcej, utrzymanie tak rozległej infrastruktury jest badzo prądożerne, wymaga stałej konsweracji i opłacania oprogramowania oraz serwerów niezbędnych do funkcjonowania całego przesięwzięcia. Nie rzadko mają miejsce awarie sprzętu, które prowadzą do konieczności wymiany wadliwych elementów...
Dlatego też dostęp do pełnej wersji mapy wraz z jej wszystkimi funkcjonalnościami jest przyznawany jedynie dla osobom, które wspierają projekt na zrzutce umożliwiając tym samym dalsze działanie mapy i jej rozwój. Więcej info na ten temat na stronie Jak uzyskać dostęp?
Historia POGO Polska⚓︎
Mapa POGO Polska została opublikowana 1 sierpnia 2019 roku. Początkowo pod szyldem POGO Poznań, ponieważ pierwsze skanowane obszary były w Poznaniu. Z biegiem czasu wraz ze wzrostem zainteresowania mapą rosła też liczba skanowanych miast, czego efektem była zmiana nazwy mapy na POGO Polska.
Od samego początku aż po dzień dzisiejszy mapa jest prowadzona przez jedną osobę. Jej rozwój i utrzymanie jest natomiast możliwe tylko dzięki wpłatom na zrzutkę, które są dokonywane przez użytkowników mapy. Przez lata mapa obsługiwała w sumie kilkadziesiąt miast i ułatwiła wielu tysiącom graczy Pokemon GO znalezienie już ponad kilku miliardów Pokemonów na terenie Polski i ponad milion Pokemonów 100% IV.