Przejdź do treści

FAQ - najczęściej zadawane pytania⚓︎

Czy za mapę można dostać bana w grze?⚓︎

Nie. Korzystanie z mapy nie narusza regulaminu gry (ToS - Terms of Service), dlatego można śmiało bez żadnych obaw czerpać korzyści z usług POGO Polska.

Na mapie nie ma miasta, które mnie interesuje⚓︎

W takiej sytuacji możesz skorzystać z funkcji Skan na żądanie dostępnej w pakiecie full lub skontaktować się z administratorem mapy na Discordzie, aby ustalić możliwość dodania nowego obszaru, czy nawet skanów dedykowanych.

Czy da się poprawić czasy Pokemonów?⚓︎

Założeniem mapy POGO Polska jest, aby każdy ze swojego miejsca zamieszkania mógł w rozsądnym czasie dotrzeć do danego Pokemona. Dlatego każdy obszar skanowania jest skanowany w max 20 min, czyli przy spawnach 30-minutowych Pokemony w najgorszym wypadku powinny mieć czas do zniknięcia nie gorszy niż 10 min, jednak zdarza się, że czasy są gorsze - obecnie na mapie mniej niż 0,45% Poków ma czasy gorsze niż 10 min. Dzięki takiemu systemowi mapa może obejmować optymalnie duże obszary skanowania.

Questy z mapy nie zgadzają się z zadaniami z gry⚓︎

Questy na mapie mają 100% zgodność względem gry, dlatego jeśli coś Ci się nie zgadza to najprawdopodobniej robisz coś źle. Na mapie są dwa rodzaje Questów oznaczonych jako Questy z AR i Questy bez AR. Jeśli jakieś zadanie jest oznaczone jako Questy z AR to oznacza, że musisz w swoim menu z zadaniami trzymać zadanie na skan AR (AR MAPPING: screen przykładu poniżej), aby po przekręceniu Pokestopa trafić to konkretne zadanie z mapy.
Zadanie na skan AR Natomiast jeśli zadanie ma oznaczenie Questy bez AR to oznacza, że w momencie zakręcenia nie możesz trzymać zadania na skan AR. Na mapie dla ułatwienia możesz mieć włączone oba typy zadań lub tylko jeden z wybranych. Oznacza to, że w praktyce każdy Pokestop ukrywa dwa Questy na raz i można nawet zgarnąć oba, ale trzeba to zrobić zanim się ukończy pierwsze zadanie z tego samego Pokestopa. Wystarczy zakręcić pierwszy raz, gdy ma się zadanie na skan AR, odczekać 5 min, wyrzucić zadanie na skan AR i zakręcić ponownie - tym sposobem otrzyma się oba zadania z jednego Pokestopa.

W grze nie ma Pokemona, który jest na mapie⚓︎

Może się zdarzyć, że na mapie jest Pokemon, którego w dnaym momencie nie ma już w grze. Jest to sytuacja bardzo rzadka i wpływ na nią mają poniższe mechanizmy:

  • Start/Koniec eventu, np. Community Day, Spotlight Hour i inne w momencie startu lub zakończenia eventu może nastąpić podmiana Pokemonów na eventowe lub normalne i wtedy siłą rzeczy w grze może być inny Pokemon. Może się też zdarzyć, że wraz z końcem wydarzenia Pokemon przedwcześnie zniknie, ponieważ był w miejscu spawnpointa eventowego, który pojawia się w grze tylko w trakcie wydarzenia. W momencie przełączenia wydarzeń może się zdarzyć sytuacja, że np. w trakcie CD Bulbasaur pojawi się Bulbasaur 100%, ale po zakończeniu w jego miejscu nadal będzie Pokemon 100%, ale będzie to po prostu inny Pokemon.
  • Nieprawidłowy czas zniknięcia Pokemona potrafi się zdarzyć, że gra wyśle złą informację o czasie zniknięcia Pokemona (więcej o mechanizmie czasów spawnpointów tutaj. Najczęściej zdarza się to w trakcie CD/SH, gdy Pokemon ma więcej niż 30 min do zniknięcia, czyli jeśli jest informacja, że Pokemon zniknie np. za 46 minut to jest pewne prawdopodobieństwo, że w praktyce zniknie za 16 minut. Ale oczywiście jest większa szansa, że zniknie dopiero za 46 minut.
  • Różne Pokemony w tym samym miejscu dla różnych kont jest to bardzo rzadki przypadek: w tym samym miejscu jedne konta mogą mieć Pokemona X, a inne konta Pokemona Y. Dlaczego? Jest to po prostu błąd po stronie gry, z którym nic nie można zrobić i nie da się tego wytłumaczyć w żaden sensowny sposób.
  • Podmiana Pokemonów w grze podobna sytuacja jak w przypadku startu/końca eventu - gra ma swego rodzaju "bałagan" w bazie danych, który w efekcie codziennie najczęściej w godzinach 17:20-18:00 powoduje, że jakiś drobny odsetek Pokemonów po prostu zamienia się w inne Pokemony. Dlaczego? Tego nie wie nikt...

Pokemon w grze ma inne IV i/lub CP niż na mapie⚓︎

Taka sytuacja może wystąpić w przypadku zmiany boosta pogodowego. Jeśli nastąpiła zmiana pogody w grze, która wpłynęła na boost danego Pokemona to jego IV i CP na pewno ulegną zmianie. Zmiana pogody następuje zawsze o pełnej godzinie, ale oczywiście ta sama pogoda może trwać kilka godzin. Mapa nie daje ostrzeżeń o możliwych zmianach pogody, ale powiadomienia takie ostrzeżenia wyświetlają w wiadomości o nowym Pokemonie, więc warto to mieć na uwadze. Poniżej znajduje się przykład ostrzeżenia, które pojawia się we wcześniej wspomnianym powiadomieniu.
Ostrzeżenie o zmienie pogody

Pamiętaj! Aby mieć pełną zgodność gry Pokemon GO z IV i CP Pokemonów na mapie musisz mieć minimum 30lvl w grze!

Gdy loguję się na innym urządzeniu to wylogowywuje mnie z poprzedniego⚓︎

Jest to normalne zachowanie, ponieważ na mapie można być zalogowanym tylko na jednym urządzeniu jednocześnie.

Czym jest czas niezweryfikowany Pokemona?⚓︎

Czas niezweryfikowany jest oznaczony czerwonym X. Oznacza on, że nie jest znany dokładny czas do zniknięcia Pokemona. Domyślnie Pokemony z niezweryfikowanym czasem mają informację, że znikną za 10 minut, ale jest to czas szacunkowy wynikający z czasu skanu konkretnej lokalizacji. W praktyce może się zdarzyć, że czas do zniknięcia będzie mniejszy niż 10 minut, albo nawet znacznie większy. Dlaczego niektóre Pokemony majączas niezweryfikowany? Odpowiedź jest w poniższym pytaniu.

Jak działają spawnpointy?⚓︎

Spawnpointy to konkretne punkty, w których pojawiają się Pokemony. Na bazie spawnpointów wiadomo, kiedy dany Pokemon zniknie z gry. Niestety gra nie zawsze udostępnia informację o czasie spawnpointa - dzieje się to, gdy Pokemon zostanie wykryty na mniej niż 2 minuty przed zniknięciem. Wtedy serwer gry wysyła informację o konkretnej godzinie zniknięcia, dzięki czemu wiadomo, kiedy znikną Pokemony, które w przyszłości pojawią się w miejscu takiego spawnpointa. Dlatego też zdarza się, że spawnpointy mają niezweryfikowany czas - po prostu potrzeba czasu, aby czas spawnpointa został wychwycony. Warto pamiętać, że czasy są zawsze brane z gry, dlatego jeśli jakimś trafem czas Pokemona nie będzie się zgadzał (np. Pokemona już nie będzie tam, gdzie powinien być) to jest to wina danych, które mapa otrzymała z gry.

Czym jest lokalizacja niezweryfikowana Pokemona?⚓︎

Lokalizacja niezweryfikowana Jeśli Pokemon na mapie ma informację Lokalizacja niezweryfikowana oraz Pokemon z Nearby (komórka S2) to oznacza, że jego dokładna lokalizacja nie jest znana, czyli jest to po prostu Pokemon z nearby (jest on dodatkowo oznaczony ikoną trawy). Taki Pokemon znajduje się gdzieś w obrębie komórki S2 poziomu 15 i jest on orientacyjnie wyświetlany na środku tej komórki, jak widać na przykładowej grafice.
Pokemon z nearby - komórka S2 Dokładną lokalizację takiego Pokemona można poznać korzystając ze Skanu na żądanie, który nawet przy użyciu najmniejszego obszaru skanu powinien wskazać konkretne miejsce Pokemona z nearby oraz jego IV, CP i inne dane. Trzeba jedynie wycelować pinezkę skanu na żądanie w miejsce, w którym Pokemon został pierwotnie wyświetlony na mapie. Oczywiście siłą rzeczy Pokemon z nearby ma niezweryfikowany czas do zniknięcia, ponieważ nie jest on przypisany do żadnego spawnpointa.
Na mapie pojawiają się też Pokemony z oznaczeniem Pokemon z Nearby (Pokestop) - tutaj sytuacja jest podobna do tej opisanej powyżej, ale taki Pokemon jest po prostu w okolicy konkretnego Pokestopa, więc jego przybliżona lokalizacja jest znacznie bardziej dokładna. Skan na żądanie nie jest wtedy potrzebny, ale jest jak najbardziej wskazany, jeśli chce się poznać IV takiego Pokemona.

Jak sprawdzić kiedy kończy mi się dostęp do mapy?⚓︎

Wszystkie informacje o dostępach do mapy znajdują się na kanale #aktywacja. Aby sprawdzić do kiedy jest dostęp trzeba wyszukać wzmianek swojego nicka na tym kanale. Na poniższym gifie jest krótki przykład takiego wyszukiwania:
Dostęp do mapy

Czy na mapie jest Ditto?⚓︎

Tak, na mapie można znaleźć Ditto, ale niestety Ditto nie jest skanowany, więc jest on na mapie bardzo rzadki. Urządzenia skanujące nie łapią Pokemonów, dlatego nie wiedzą, gdzie kryje się Ditto. Na szczęście mapa wykorzystuje mechanizm boosta pogodowego, który powoduje, że Pokemony nie mogą mieć IV gorszego niż 4/4/4, czyli jeśli na mapie jest Pokemon z boostem, który potencjalnie może być Ditto i ma IV, np. 1/1/1 to na 100% jest to Ditto. Wtedy mapa wyświetla go jako Ditto i wysyła o nim powiedomienie, jeśli ktoś śledzi Ditto. Warto pamiętać, że ta metoda nie jest w stanie wskazać Ditto 100% IV, dlatego jeśli kiedykolwiek takowy pojawi się na mapie to nie warto po niego jechać!

Czy na mapie jest Zorua?⚓︎

Tak, Zorua występuje na mapie pod swoją oryginalną postacią. Należy jednak pamiętać, że w grze Zorua kryje się pod postacią Pokemona z buddy, dlatego, aby mieć zgodność CP i IV między mapą, a grą, trzeba zastosować poniższe rozwiązanie:

  1. Podchodzisz do Zorua aż pojawi się w grze
  2. Zmieniasz buddy
  3. Odchodzisz od Zorua, aż zniknie
  4. Zmieniasz na poprzedniego buddy
  5. Wracasz do miejsca gdzie był Zorua - jeśli pojawi się w grze jako Zorua to będzie zgodność z danymi z mapy

Czy na mapie jest Kecleon?⚓︎

Pokestopy eventowe Tak, Kecleon kryje się w Pokestopach. Aby go włączyć na mapie wystarczy wejść w menu mapy, zakładkę Pokestopy i włączyć opcję Eventowe. Osoby korzystające z powiadomień mogą użyć komendy !invasion kecleon (opcjonalnie z parametrem d) lub w konfiguratorze powiadomień dodać odpowiednie powiadomienie w zakładce Inwazje.

Czy mapa pokazuje Shiny Pokemony?⚓︎

Niestety nie. Shiny jest dla każdego losowe, dlatego nie można ich pokazać na mapie. Warto mieć na uwadze, że w pewnych stylach ikon na mapie oraz w powiadomieniach może się pojawiać ikona ✨, która informuje o tym, czy dany Pokemon ma szansę być shiny.

Czy mapa pokazuje duże Magikarpie i małe Rattaty do medalu?⚓︎

Niestety obecnie nie. Przez pierwsze kilka lat pokazywała, ale niestety obecnie wzrost i waga Pokemonów są w grze losowe, więc big Magikarpie i tiny Rattaty nie są pokazywane na mapie.

Dlaczego mapy nie da się bardziej oddalić?⚓︎

Są to ograniczenia wydajnościowe. Obecne maksymalne oddalenie powinno wystarczyć każdemu, aby wyświetlić wszystko w jednym widoku.

Czy mapa ma jakieś statystyki?⚓︎

Tak, obecnie jedyne statystyki są dostępne na stronie stats.pogopolska.pl

Jak przenieść się na mapie do innego miasta lub kraju?⚓︎

Jeśli jest to skanowane miasto to można to zrobić przy użyciu menu Skanowane obszary (więcej info tutaj). Jeśli obszar nie jest skanowany, to odpowiedź znajduje się w pytaniu poniżej.

Czy można na mapie przejść do konkretnej lokalizacji?⚓︎

Można przy użyciu specjalnego linku i docelowych współrzędnych, np. mapa.pogopolska.pl/@/52.408159/16.933924/16, gdzie 52.408159/16.933924 to współrzędne geograficzne, a 16 na końcu to przybliżenie mapy. Generalnie 16 powinno zawsze wystarczyć. Oczywiście format linku musi być dokładnie taki sam jak w przykladzie, ponieważ w innej formie nie zadziała.

Jak często aktualizowane są Pokestopy, Gymy i Portale na mapie w całej Polsce?⚓︎

Obszary ze skanami live są aktualizowane na bieżąco pod każdym kątem. Nowe Pokestopy i Gymy w całym kraju są wykrywane raz na dobę, a nowe Portale raz na 2 tygodnie. Natomiast jeśli jakiś Pokestop, Gym lub Portal zostanie usunięty to usuwany jest po 3 dniach "nieobecności" na obszarach ze skanami live, a na pozostałych obszarach kraju po 7 dniach. Taki bufor czasowy ma na celu ograniczenie omyłkowego usunięcia istniejącego POI.

Nie dostaję żadnych powiadomień⚓︎

Jeśli masz ustawione dużo powiadomień to istnieje ryzyko, że otrzymując wiele powiadomień w krótkim czasie dostaniesz blokadę na powiadomienia. Wtedy bot wyśle wiadomość Zbyt wiele razy osiągnąłeś limit otrzymanych powiadomień! Powiadomienia zostały zablokowane -> ogranicz je i użyj komendy !start, aby odblokować powiadomienia i przestanie wysyłać powiadomienia. W takiej sytuacji należy ograniczyć powiadomienia (np. ustawić mniejsze widełki IV) przed wznowieniem powiadomień komendą !start.

Nie przyszło powiadomienie o Raidzie⚓︎

Mogło się tak zadziać, gdy pojawił się Raid trwający więcej niż standardowe 45 minut. Jest to zabezpieczenie wydajnościowe, które ma na celu zablokowanie masowych powiadomień w trakcie Raid Hour - w trakcie RH Raidy trwają 60 minut.

Czy można usunąć stare powiadomienia od bota?⚓︎

Oczywiście, można to zrobić używając komendy !poracle-clean - usuniętych zostanie wtedy 100 ostatnich wiadomości z czata z botem, dlatego jeśli było ich więcej to komenda musi być użyta kilka razy, żeby wyczyścić wszystko. Należy pamiętać, że nie można użyć tej komendy kolejny raz, dopóki bot nie wyśle informacji, że skończył poprzednie usuwanie.

Czy mapa pokazuje rozmiary Pokemonów?⚓︎

Rozmiary są obecnie w grze losowe dla każdego. O ile oznaczenia XXL, XXS, XL i XS są prawidłowe to dokładny wzrost i waga Pokemona są losowe. Łapiąc Pokemona XXL ma się dużą szansę na trafienie rozmiaru, który będzie mógł wygrać Showcase.

Czy mapa pokazuje Showcase?⚓︎

Showcase Tak, Showcase są oznaczone na mapie jako Pokestopy Eventowe. Showcase pokazują typ rywalizacji, czyli jaki Pokemon rywalizuje oraz jaki jest ranking (top 3 punktacji) wraz z liczbą graczy biorących udział w rywalizacji. Pojawia się też informacja o ostatniej aktualizacji rankingu.

Czy mapa ma aplikację?⚓︎

Tak, jest aplikacja na Androida, można ją pobrać w sklepie Google Play (więcej info tutaj). Niestety obecnie nie ma w planach utworzenia aplikacji na iOS.

Czy Questy są aktualizowane na mapie, gdy się zmienią wraz ze startem nowego eventu?⚓︎

Tak, jeśli event się zmieni o godzinie 10:00 i Questy ulegną zmianie, to do godziny 12:30 będą ponownie przeskanowane. W tym czasie skan Pokemonów z IV zostaje wstrzymany, tak jak ma to miejsce w nocy w trakcie skanu Questów.

⚓︎